Medininkų pilis

Nors daugelis ieško pramogų ir įdomių lankytinų vietų didžiuosiuose miestuose, vertėtų apsidairyti ir jų apylinkėse. Nuo Lietuvos sostinės Vilniaus maždaug 30 kilometrų atstumu įsikūrę Medininkai – vietovė, puikiai žinoma iš istorijos vadovėlių puslapių. Nustebsite, tačiau Medininkuose tikrai yra ką pamatyti: tai ir Juozapinės kalnas, apžvalgos bokštas bei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus menanti ir vis dar stovinti  Medininkų mūrinė pilis. Tad, jeigu ketinate keliauti į Trakus ar Kernavę, nepraleiskite progos ir užsukite į Medininkus.

Medininkų pilis žavi tiek mažus, tiek didelius istorijos gerbėjus. Mat pilis ne itin pakeitė savo išvaizdą nuo senųjų laikų, tad lengvai galima mintimis persikelti į senuosius laikus ir pajusti LDK didybę. Apsilankius pilyje, galėsite ne tik apžiūrėti išorę ar vidų, ištyrinėti statybos metodiką, bet išbandyti laisvalaikiui pritaikytą programą, kurios dėka sužinosite daugiau apie anuometinius laikus, pilies ir Lietuvos istoriją. 

Pilies istorija

Istoriniuose šaltiniuose pilis pradėta minėti nuo 1387 metais, pirmasis minėjimas aptiktas Kryžiuočių ordino parengtuose kelių aprašymuose. Būsimasis Lietuvos Kunigaikštis ir Jogailos brolis – Švitrigaila, bendradarbiaujant kartu su Kryžiuočių ordinu apgulė pilį dar 1401 metais. Spėjama, kad tuomet pilis itin nenukentėjo, kadangi pajėgoms nepavyko jos užimti. Tuometinis Lietuvos Didysis Kunigaikštis Vytautas vis dar lankydavo pilį ir ja rūpinosi. 

Spėjama, kad pilis, kuri turėjo atlikti gynybinę funkciją, buvo pastatyta dar valdant Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui Gediminui XIV amžiaus pirmojoje pusėje. Medininkų pilis turėjo padėti ginti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdas bei sostinę Vilnių nuo tuometinių priešų – Kryžiuočių ir Livonijos ordino puldinėjimų bei grėsmės iš rytų. Medininkų pilis susideda iš keturių bokštų, sienos bei gynybinių griovių. Vienas iš pagrindinių bokštų yra net 30 metrų aukščio. O pilies sienos itin pritaikytos gynybai, kadangi jų storis siekia iki 1,9 metrų storio, o aukštis iki 15 metrų.

Deja, po Vytauto Didžiojo valdymo laikotarpio, tvirtovės funkcijos ir reikšmė seko. Istoriniuose šaltiniuose fiksuojama, kad maždaug XV-XVI amžiuje jos vos nesunaikino kilęs gaisras. Tiesa, po gaisro pilis nebesusigrąžino savo klestėjimo laikų – liko tik tai, ką matome dabar – dramatišką istoriją menantys griuvėsiai. Laikui bėgant pilies išteklius toliau stekeno 1812 metais pražygiavę Napoleono armijos kariai, vėliau Pirmasis ir Antrasis pasauliniai karai. 

Kaip jau minėta, Metodininkų pilis pastatyta šalia Medininkų kaimo. Manoma, kad kaimas buvo įkurtas panašiu laikotarpiu, kaip ir pilis apie XIV amžiaus pirmąją pusę – valdant kunigaikščiui Gediminui. Istoriniai šaltiniai liudija, kad pirmieji Medininkų gyvenvietės gyventojai buvę pilies įgulos šeimos nariai, pirmieji atvykę amatininkai bei žemdirbiai. Po Lietuvos krikšto atkeliavo vienuoliai Augustionai. Šiose apylinkėse gyveno ir Vytauto Didžiojo atgabenti totoriai, tačiau šiandien apie jų gyvenimą primena tik antkapiniai akmenys su arabiškais rašmenimis.

Pilies ir istorijos atgarsiai viešumoje pasirodė tik XIX amžiuje, kada susidomėjimą pilimi parodė tuometiniai romantikai. Lietuvai atgavus nepriklausomybę prasidėjo ir pilies gaivinimo darbai – vos prieš dešimtmetį ji tapo muziejumi, į kurią plūsta Lietuvos istorija susidomėję turistai. 

Pažiūrėkite video apie Medininkų pilį!

Medininkų pilies žemėlapis