Aukštaitijos nacionalinis parkas dažnai vadinamas vienu gražiausiu šalies regionu, kuris džiugina ne tik nuostabaus grožio gamta, tačiau ir kultūriniais objektais.
Nors kai kuriems atrodo net neverta išskirti smulkmeniškų šio parko vietų, kadangi viskas – verta dėmesio, tačiau mes pasistengėme susisteminti informaciją ir trumpai aptarti tas vietas, kurias aplankyti verta pirmiausia.
Aukštaitijos nacionalinis parkas užima daugiau nei 40 hektarų ploto teritoriją. Joje galite pamatyti net 120 ežerų, kuriose yra išpuoselėtos turizmo galimybės, taip pat, nemažai etnografinių kaimų, kurie iki šių dienų išlaikę savo autentiškumą.
Kas verta dėmesio labiausiai?
Lankytinos vietos
Pirmiausia siūlome apsilankyti parko informacijos centre, kurį galite rasti Palūšėje. Čia užsukti naudinga ne tik dėl info centro, tačiau ir dėl pačio miestelio, kuris džiugina ne tik senu malonu, tačiau ir nuostabia gamta.
Palūšė džiugina savo išpuoselėta aplinka, muziejumi, taip pat, aktyviomis pramogomis, kurios prieinamos visais metų laikais. Taigi, jokio skirtumo, už lango sninga ar kaitriai šviečia saulė – pasivaikščiojimas šiuo gražiu miesteliu vertas Jūsų dėmesio.
Jeigu norite pasigrožėti Lietuvos gamta iš viršaus – tokiu atveju siūlome apsilankyti piliakalniuose, kurių Aukštaitijos nacionaliniame parke yra ne vienas.
Bene labiausiai dėmesio verti yra Ginučių bei Papilkiakalnės piliakalniai, taip pat, Šiliniškių gūbrys, dažnai lankoma Ladakalnio kalva. Nors kalneliai nėra labai aukšti, tačiau kol pasieksite jų viršūnę – teks paplušėti. Netoli Ginučių piliakalnio taip pat rasite ir to paties pavadinimo apžvalgos bokštą, kuris suteikia galimybę iš aukščiau pasigrožėti gamta.
Kretuono archeologinis kompleksas yra vieta, kuri patiks ne tik gamtos, tačiau ir istorijos mylėtojams. Būtent čia galima pamatyti senovės laikais statytas gyvenvietes bei pilkapius, kurie gana neblogai išlikę iki šių dienų.
Čia suskaičiuojama net iki 300 pilkapių ir pagal dydį tai yra antrasis pilkapių taškas Lietuvoje. Gerbkite vietą, kurioje esate ir nešiukšlinkite.
Lygiai taip pat mėgstantiems istoriją verta apsilankyti ir Kaltanėnų urbanistiniame komplekse.
Stripeikių senovės bitininkystės muziejus tikrai patiks ne tik tiems, kurie myli gyvūnus, tačiau ir tiems, kurie mėgsta skaniai ir sočiai pavalgyti. Pirmiausia siūlome daugiau ir plačiau susipažinti su bičių gyvenimo tempu, o kai žinios jau galvoje – laikas valgyti skanų medų.
Taip pat muziejuje galima pamatyti net ir senovinę avilių kolekciją. Vertinama tai, kad baigus ekskursiją galima įsigyti ne tik medaus, tačiau ir kitų bičių produktų, kurie yra natūralūs, tad sėkmingai Jums padės susitvarkyti su peršalimo ligomis.
Nalšios kraštotyros muziejaus filialas Reškutėnuose taip pat yra Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje. Jeigu Jums patinka etnografija ir norite kuo daugiau sužinoti apie vietinių gyvenimą, jų darbą ir kasdienybę, tokiu atveju siūlome pasikalbėti su muziejuje dirbančiomis gidėmis, kurios dažniausiai labai mielai pasakoja ne tik visiems žinomas, tačiau ir slaptas istorijas iš to meto žmonių gyvenimo.
Nors Aukštaitijos nacionaliniame parke nemažai dėmesio skiriama ir kultūrai, tačiau, visgi, labiausiai akis traukia gamta, kuri nuostabiai atrodo ištisus metus. Susisteminus sąrašą taip pat galime rekomenduoti apsilankyti šiose vietose:
- Dringio ir Ožių ragai. Tai yra pusiasaliai, kurių grožis labiausiai atsiskleidžia iš paukščio skrydžio.
- Ilgasalė – Baluošo sala. Ją pasiekti galima su valtimi, kurias mielai nuomoja vietiniai gyventojai.
- Salų, Puziniškio, Trainiškio, Varniškių ąžuolai. Tai – didingi ir labai gražūs medžiai, kurie puikiai atrodo visais metų laikais.
- Asalnų, Labakaršio, Žeimenio pušys – su lankytinų objekto ženklu, tad tikrai rasite.
- Mokas – prie Tauragnų-Kazitiškio kelio stūksantis akmuo.
Toks tas Aukštaitijos nacionalinis parkas. Labai įvairus, labai didingas ir tuo pačiu prieinamas kiekvienam.